खाद्य सुरक्षा र नेपाली कृषि : चुनौती र सम्भावनाहरु: आशिष परियार

लेखक: आशिष परियार 
BSc.Ag. 7th Semester
IAAS Pakhlihawa

परिचय:

नेपाल मुख्यतः कृषि प्रधान देश हो। कृषि क्षेत्र रोजगारको ८०% भन्दा बढी रहेको छ र सकल घरेलु उत्पादन (जीडीपी)मा ४३% योगदान गर्दछ। तर, कृषिको व्यवस्थीत प्रकृतिले नेपालको बढ्दो जनसंख्याको बढ्दो खाद्य आवश्यकता पुरा गर्न सक्दैन। नेपालको जनसंख्या बृद्धि दक्षिण एसियाकै सबैभन्दा छिटो भएको भएपनि यसको कृषि उत्पादकत्व तुलनात्मक रुपमा ठप्प रहेको तथ्यले यो कुरालाई प्रष्ट पारेको छ।

उदाहरणका लागि, सन्१९६१ देखि १९९९ को बीचमा नेपालमा धानको उत्पादन वार्षिक औसत दर ०.६ प्रतिशतले वृद्धि भएको थियो। यसको तुलनामा ब∙लादेश, श्रीलंका, भारत र पाकिस्तानमा क्रमशः १.४१, १.४३, १.७९ र १.९७ प्रतिशत थियो(-FAO–UNDP, 2003)। तसर्थ, नेपाल खाद्यान्नको अभाव झन्–झनै कम हुँदै गइरहेको छ। विभिन्न सामाजिक, आर्थिक तथा जैविक कारणले नेपालको न्यून कृषि उत्पादकत्व र खाद्य असुरक्षामा योगदान पु¥याउँछ।

खाद्य सुरक्षा र नेपालमा यसको स्थिति :

Advertisements

नेपालमा खाद्य सुरक्षा उत्पादकत्वमा निर्भर छ। प्रायजसो ग्रामीण क्षेत्र मुख्यतया दुर्गम र निम्न उत्पादनशील क्षेत्रमा, जहाँ वर्षाले उब्जाएको व्यवसायिक खेती बढी व्यापक छ, खाद्य असुरक्षाको बढी प्रचलन रहेको पाईन्छ। MOH (२०१७)को अनुसार, ग्रामीण क्षेत्रमा गम्भीर रूपमा खाद्य असुरक्षित जनसंख्याको व्यापकता १२% छ भने शहरी क्षेत्रमा ९% छ।

कम कृषि उत्पादकत्व, सीमित जीविकोपार्जनका अवसर र कमजोर बजार भौगोलिक विषमतासँगै विपन्न पूर्वाधार निर्माणका कारण कनेक्टिभिटी, लै∙िक र जातिगत विसंगतिलाई खाद्य असुरक्षाको मूल कारण मानिन्छ (MoALD et al., 2018)। NDHS अनुसार,(सन् २०१६), ४.६ करोड मानिसहरू खाद्य–असुरक्षित छन्, जसमा २० प्रतिशत परिवार हल्का खाद्य– असुरक्षित, २२ प्रतिशत ठिक्क मात्रामा खाद्य–असुरक्षित र १० प्रतिशत अत्यन्तै खाद्य असुरक्षित छन्।

नेपाली कृषिमा चुनौतिहरु :

१. प्रविधिको खराब विस्तार÷पहुँच

– विगतमा गरिएका कृषि अनुसन्धानहरू अनाज र सिंचितमा केन्द्रित थिए र किसानहरूको आवश्यकता भन्दा अनुसन्धान कर्ताहरूको चासोको आधारमा अनुसन्धान गरिएका थिए। तसर्थ, कृषि क्षेत्रमा विगतमा भएको अनुसन्धान र विकास खासै सफल हुन सकेको थिएन। प्रविधिको पहुँचका लागि क्षेत्र र कृषकहरूबीच असमानताहरू विद्यमान छन्। यसबाहेक, विगतको कृषि प्रयासको नकारात्मक असरहरू छन्जसमा स्थायी ज्ञानको क्षति र कृषि–जैविक विविधता र वातावरणीय प्रदूषण समावेश छ।

२. सामाजिक(आर्थिक र राजनीतिक मुद्दाहरु

– कम कृषि उत्पादकत्व र उच्च खाद्य असुरक्षासँग सम्बन्धित थुप्रै सामाजिक–आर्थिक तथा राजनैतिक समस्याहरू छन्। पहाडी र पर्वतीय क्षेत्रहरू तिनीहरूको पहुँच, नाजुकता, सीमान्तता र विविधताले गरिबीको सिकार हुन्छन् (-Ellis-Jones, 1999)। अन्य क्षेत्रहरू जस्तै, माथिल्लो कर्णालीमा खाद्य असुरक्षा नै त्यहाको जनसंख्या अन्य भागहरूमा बसाइँ सराइको कारण हो।

नेपालमा ४०% भन्दा बढी घरपरिवारमा वैदेशिक रोजगारीका लागि कम्तीमा एक जना व्यक्ति टाढा रहेका छन्। यसबाहेक, युवा पुस्ताहरू वृद्ध व्यक्तिहरूको तुलनामा खेतीपातीप्रति त्यति आकर्षित हुँदैनन्। यी सामाजिक कारणले गर्दा आज नेपालको ग्रामीण भेगमा वृद्धवृद्धा, अपा∙ता भएका महिला र बालबालिका कृषक बन्न पुगेका छन्।

३. कृषि–वातावरणीय समस्या

– आधुनिक कृषि पद्धति, वन क्षेत्रको अतिक्रमण, वन फँडानी, भूक्षयका कारण बाढी माटोमा घट्दोजैविक पदार्थको कारणले गर्दा भूक्षय, कृषि–जैविक विविधताको क्षति, नेपालको उत्पादकत्व र भूमि स्थायित्वमा कमी ल्याउने प्रमुख पर्यावरणीय कारक हुन्। कीटनाशकको जथाभावी प्रयोग गर्दा जनस्वास्थ्य र वातावरणमा खतरा हुन सक्छ जसले गर्दा किसान तथा उपभोक्ताहरू खतरामा पर्न सक्छन्।

नेपाली कृषिको सम्भावना ः

नेपालले अपार अवसर प्रदान गर्नुका साथै कृषिका लागि ठूलो सम्भावना बोकेको छ। यसमा एग्रो इकोलोजिकल विविधता छ जसले गर्दा वर्षेनी तीन बाली, जैविक विविधता, प्रशस्त जलस्रोत र परिश्रमी किसानहरू हुर्कन सक्छन्। नेपालले आÇनो खाद्य आवश्यकतालाई सहज रुपमा पूरा गर्न, रोजगारीको व्यवस्था गर्न र आÇनो क्षमताको समुचित उपयोग गरी कृषि– वातावरण कायम गर्न सक्छ। कृषि क्षेत्रको उत्पादकत्व वृद्धि गर्न, खाद्य सुरक्षा सिर्जना गर्न र दीर्घकालिन रुपमा कृषि– वातावरण कायम गर्न निम्न प्राथमिकताका क्षेत्रहरुलाई सम्बोधन गर्नु पर्दछ।

१. खाने पानी व्यवस्थापन÷सिचाँइ

– कृषिको जीवन पानी हो र यसको उत्पादनशीलता बढाउन यो अत्यावश्यक छ। नेपालमा कृषियोग्य जमिनको विस्तार गर्न (१) खेतीयोग्य जमिनको उत्पादनमा वृद्धि हुँदै जानु पर्दछ (जस्तैः एक टुक्रा जमिनमा प्रतिवर्ष एक भन्दा बढी बाली उमार्नु) र (२) जमिनको उत्पादकत्व वृद्धि अर्थात प्रति इकाई क्षेत्रफलको उपज बढाउँदै जानु पर्दछ। यी दुवै अवस्थामा पानी अत्यावश्यक छ। पानीको सुनिश्चित आपूर्ति भएपछि अर्को चरणको लगानी किसानको क्षमता निर्माण, उन्नत बीउ र पोषण व्यवस्थापन जस्ता अनुसन्धान र विस्तार क्रियाकलापहरूमा हुनुपर्छ।

२. माटो संरक्षण

– नेपालको फितलो र भिरालो भौगोलिक अवस्थालाई ध्यानमा राख्दै भू–भागको अत्यधिक चापले गर्दा भीर–कटान, चरन, वन विनाश र उत्खनन्का कारण भूक्षयमार्फत सतही जमिनको ठूलो क्षति हुने गरेको छ। नेपालले माटो र जल संरक्षणका लागि प्रविधिको विकास र प्रवद्र्धन गर्नुपर्छ। त्यसै गरी, माटोको क्षुब्धता कम गर्न र खादको क्षति हुन नदिन भीर हरूमा फलफूल तथा चाराका रूखहरू र गाईवस्तुको लागि स्टल–फिडिङ प्रणालीको आवश्यकता पनि उत्तिकै महत्वपूर्ण छ।

३. श्रोत÷सीमान्त कृषक र महिला कृषकमा केन्द्रित

– गरिबी निवारण, खाद्य सुरक्षा र दिगो कृषिको लक्ष्य राखेर अनुसन्धान र विस्तारको प्रयास गर्नुपर्छ जसमा समुदायमा आधारित दृष्टिकोण, क्षमता निर्माण र कम सामाजिक बहिष्कार निति अपनाउनु पर्छ। आय आर्जनका सिर्जनात्मक क्रियाकलापहरू जस्तै ताजा तरकारी, जडीबुटी र फलफूल खेतीमा केन्द्रित हुनुपर्छ। यस्ता क्रियाकलापले गरिब किसानहरूलाई खाद्यान्न खरिद गर्न सकियोस्भनेर आय आर्जन गर्ने अवसर प्रदान गर्नुपर्छ।

अन्ततः अनुसन्धान, विस्तार र क्षमता निर्माण कार्यक्रमहरू गरिब समर्थक हुनुपर्छ र महिला ध्यान केन्द्रित गर्नुपर्छ। खाद्यान्नको उत्पादन, वितरण र पहुँच बढाउन सरकारले सिँचाइ र सडक सम्पर्कलाई उच्च प्राथमिकता दिनुपर्छ। ग्रामीण क्षेत्रमा बाली विविधीकरण, संरक्षण कृषि र ग्रामीण आय आर्जन गर्ने क्रियाकलापलाई प्राथमिकता मान्नुपर्छ।

Leave comment

dev