जानीराखौ  यार्चागुम्बाका बरदान साबित ५ स्वास्थ्य लाभ, स्वीकृत मात्रा तथा साइड इफेक्ट |

परिचय :

यार्चागुम्बा(Cordyceps) कीराको लार्भा मा बढ्छ जुन परजीवी ढुशीको जीनस हो। जब यी ढुशीले उनीहरूको होस्टलाई आक्रमण गर्दछन्, तिनीहरूले यसको टिसुहरू बदल्छन् र होस्टको शरीर बाहिर हुर्केका लामा, पातलो डाँठहरू उम्रदछन्। कीरा र ढुशीका बाँकी अवशेषहरू हातले संकलन, सुख्खा र पारम्परिक चिनियाँ मेडिसिनमा शताब्दीयौंसम्म थकान, बिरामी, मिर्गौला रोग र कम सेक्स ड्राइभको उपचार गर्न प्रयोग गरिएको छ। Cordyceps एक्स्ट्र्याक्ट समावेश पूरकहरू र उत्पादनहरू उनीहरूको धेरै कल्पित स्वास्थ्य लाभहरूको कारण बढ्दो लोकप्रिय भएका छन्। कर्डिसिप्सका ४००  भन्दा बढी प्रजातिहरू पत्ता लागे, दुई स्वास्थ्य अनुसन्धानको केन्द्र बनेका छन्: कर्डिसिप्स सिनेनेसिस र कर्डिसिप मिलिसारिस। यद्यपि यस अनुसन्धानको अधिकांशतः जनावर वा प्रयोगशाला अध्ययनहरूमा सीमित छ, त्यसैले स्वास्थ्य विशेषज्ञहरू हाल मानिसमा उनीहरूको प्रभावको बारेमा निष्कर्ष निकाल्न सक्दैनन्। यद्यपि तिनीहरूको सम्भावित स्वास्थ्य लाभहरू आशाजनक छन्।

 

व्यायाम प्रदर्शन बढावा दिन सक्छ

Cordyceps शरीर को अणु adenosine ट्राइफॉस्फेट (एटीपी) को उत्पादन को वृद्धि गर्न को लागी सोचिन्छ, जो मांसपेशिहरु लाई ऊर्जा प्रदान गर्न को लागी आवश्यक छ। यसले तपाईंको शरीरले अक्सिजन प्रयोग गर्ने तरिकामा सुधार गर्न सक्छ, विशेष गरी व्यायामको बेलामा । एउटा अध्ययनमा, अनुसन्धानकर्ताहरूले स्वस्थ बुढा वयस्कहरूमा स्थिर बाइकको प्रयोग गरेर व्यायाम क्षमतामा उनीहरूका प्रभावहरूको परीक्षण गरे। सहभागीहरूले या त प्रति दिन grams ग्राम प्राप्त गर्दछन् Cordyceps को कृत्रिम तनाव दिनको CS-4 वा एक प्लेसबो गोली छ हप्ताको लागि। अध्ययनको अन्त्य सम्ममा, VO2 अधिकतम CS% ले सहभागीहरुमा बढेको थियो जसले CS-4 लिएका थिए, जबकि सहभागीहरूले प्लेसबो गोलीमा कुनै परिवर्तन देखाएन । VO2 अधिकतम फिटनेस स्तर निर्धारण गर्न प्रयोग गरिएको नाप हो। त्यस्तै अध्ययनमा, २० स्वस्थ वयस्कहरूले या त १२ ग्रामको लागि १ ग्राम सीएस-4 वा प्लेसबो पिल प्राप्त गरे। जबकि अन्वेषकहरूले कुनै पनि समूहमा VO2 अधिकतममा कुनै परिवर्तन फेला पारेन, सहभागीहरूले CS-4 व्यायाम प्रदर्शनको अन्य उपायहरू सुधार गरे। एउटा अध्ययनले साना वयस्कहरूमा व्यायाम प्रदर्शनमा कर्डिसिप युक्त मशरूम मिश्रणको प्रभावको परीक्षण पनि गर्‍यो । तीन हप्ता पछि, सहभागीहरूको VO2 अधिकतम प्लेसबोको तुलनामा ११% ले वृद्धि भएको थियो। यद्यपि, हालको अनुसन्धानले कर्डिसिप प्रशिक्षित खेलाडीहरूमा व्यायाम प्रदर्शन सुधार गर्न प्रभावकारी छैन भन्ने सुझाव दिन्छ | 

एंटी-एजिंग(Anti-Ageing) गुणहरू

वृद्धहरूले परम्परागत रूपमा थकान कम गर्न र शक्ति र यौन ड्राइभलाई बढावा दिन Cordyceps प्रयोग गरेका छन्। अन्वेषकहरू विश्वास गर्छन् कि उनीहरूको एन्टिऑक्सिडन्ट सामग्रीले उनीहरूको बुढो हुने सम्भावनाको व्याख्या गर्न सक्छ। धेरै अध्ययनहरूले पत्ता लगाए कि कोर्डिसेप्सले वृद्ध चूहोंमा एन्टिऑक्सिडन्टहरू बढाउँछन् जसले मेमोरी र यौन समारोह सुधार गर्दछ। एन्टिऑक्सिडन्टहरू अणुहरू हुन् जसले सेल रेडिकलहरू बेवास्ता गरेर क्षतिको विरूद्ध लड्दछन्, जसले अन्यथा रोग र एजीनमा योगदान पुर्‍याउन सक्छ। अर्को अध्ययनले पत्ता लगायो कि कोर्डिसेप्सले फल फ्लाइहरूको आयु बढायो र उनीहरूको बुढेसकाल विरोधी फाइदाहरू छन् भन्ने विश्वासलाई समर्थन गर्दै। जहाँसम्म, यो अज्ञात छ यदि कोर्डिसिप्सको मानवमा यिनै विरोधी बुढाईका लाभहरू छन्। 

सम्भावित एंटी-ट्यूमर प्रभावहरू

Cordyceps ‘ट्यूमरको विकास धीमा गर्ने सम्भाव्यताले हालका बर्षहरूमा महत्वपूर्ण चासो उत्पन्न गरेको छ। अन्वेषकहरू विश्वास गर्छन् कि ढुशीले धेरै तरिकामा एन्टी-ट्यूमर असर गर्न सक्छ। टेस्ट-ट्यूब अध्ययनमा कर्डिसिप्सले फोक्सो, कोलोन, छाला र कलेजोको क्यान्सर लगायत थुप्रै प्रकारका मानव क्यान्सर कोषहरूको बृद्धिलाई देखाएको छ। चूहोंमा गरिएको अध्ययनले यो पनि देखायो कि कोर्डिसेप्सले लिम्फोमा, मेलानोमा र फोक्सोको क्यान्सरमा एन्टी-ट्यूमर प्रभावहरू देखायो। Cordyceps ले कैन्सर थेरापी को धेरै प्रकार संग सम्बन्धित साइड इफेक्ट उल्टाउन सक्छ। यी मध्ये एक पक्ष ल्युकोपेनिया हो। क्यान्सर ल्यूकेमियाको साथ भ्रमित हुनु हुँदैन, ल्युकोपेनिया एक यस्तो अवस्था हो जहाँ सेतो रक्त कोशिका (ल्युकोसाइट्स) को संख्या घट्छ, शरीरको प्रतिरक्षा कम गर्दछ र संक्रमणको जोखिम बढाउँदछ। एउटा अध्ययनले चूहोंमा कर्डिसिप्सको प्रभावहरूको परीक्षण गर्‍यो जुन विकिरण पछि ल्युकोपेनिया विकसित भयो र ट्याक्सोल, एउटा सामान्य केमोथेरापी औषधिसँग उपचार गरे। चाखलाग्दो कुरा, यार्चागुम्बाले ल्युकोपेनियालाई उल्ट्याउने काम गर्छ | यी नतीजाहरूले सुझाव दिन्छ कि ढुशीले केही क्यान्सर उपचारहरूसँग सम्बन्धित जटिलताहरूलाई कम गर्न मद्दत गर्दछ।  

टाइप २ मधुमेह न्यूनीकरण गर्न मद्दत

Cordyceps मधुमेह को उपचार मद्दत गर्न सक्छ कि एक विशेष प्रकारको चिनी हुन्छ। मधुमेह एक रोग हो जहाँ शरीर या त हर्मोन इन्सुलिन उत्पादन वा प्रतिक्रिया गर्दैन, जसले सामान्यतया उर्जाका लागि चिनी ग्लूकोजलाई तपाईको कोषहरूमा सार्दछ। जब तपाईंको शरीरले पर्याप्त इन्सुलिन उत्पादन गर्दैन वा यसलाई राम्रोसँग प्रतिक्रिया गर्दैन, ग्लुकोज कोषहरूमा प्रवेश गर्न सक्दैन, त्यसैले यो रगतमा रहन्छ। अधिक समय, रगतमा धेरै ग्लूकोजको सेवनले गम्भीर स्वास्थ्य समस्याहरू निम्त्याउन सक्छ। त्यसकारण, मधुमेह भएका मानिसहरूलाई तिनीहरूका रगतमा चिनीको मात्रा राम्रोसँग नियन्त्रण गर्न सुनिश्चित गर्नु महत्त्वपूर्ण छ। चाखलाग्दो कुरा के छ भने Cordyceps रगत चिनी स्तर एक स्वस्थ दायरा भित्र इंसुलिन को नक्कल गरेर राख्न सक्छ। मधुमेह माउसका धेरै अध्ययनहरूमा कर्डिसिप्सले रगतमा चिनीको मात्रा घटाएको देखाएको छ। 

हृदय स्वास्थ्यको लागि सम्भावित लाभहरू

कोर्डिसिप्सले मुटुको स्वास्थ्यमा पार्ने प्रभावहरूबारे अनुसन्धान गर्दै जाँदा, ढुशीबाट हुने फाइदाहरू प्रस्ट हुँदै जान्छन्। वास्तवमा, कोर्डिसिप्सलाई एरिथमियाको उपचारको लागि चीनमा स्वीकृत गरिएको छ, यस्तो अवस्था जसमा मुटुको धड्कन एकदमै ढिलो छ, एकदम छिटो वा अनियमित छ। एउटा अध्ययनले पत्ता लगायो कि कोर्डिसेप्सले पुरानो किडनी रोग भएको मुसामा मुटुको चोटपटकमा घटाएको छ। पुरानो किडनी रोगबाट मुटुमा हुने चोटपटकले हृदय विफलताको जोखिम बढाउँदछ, त्यसैले यी घाइतेहरूलाई कम गर्दा यस परिणामबाट बच्न सक्छ। अनुसन्धानकर्ताहरूले यी निष्कर्षहरूलाई कर्डिसिप्सको एडेनोसाइन सामग्रीमा श्रेय दिए। एडेनोसिन एक प्राकृतिक रूपले हुने यौगिक हो जसमा हृदय-सुरक्षात्मक प्रभावहरू हुन्छन्।  

फटाफट औषधीय मूल्य:

-कोर्डिसेप्स वा यार्सागुम्बा बोटको दुर्लभ प्रजाति हो जुन क्लिनिकल मेडिसिन र घरेलु उपचारको रूपमा दुबै रूपमा प्रयोग गरिन्छ।

-कोर्डीसेप्स वा यार्सागुम्बा वा यार्चागुम्बा पनि फोक्सो र मिर्गौलालाई सुदृढ पार्न, उर्जा र जीवन शक्ति बढाउन, रक्तस्राव रोक्न, कम कफलाई शक्तिशाली मानिन्छ।

-कोर्डीसेप्स वा यार्सागुम्बा वा यार्चागुम्बा परम्परागत रूपमा नपुंसकता, पीठ दुख्ने, शुक्राणु उत्पादन बढाउन र रगतको उत्पादन वृद्धि गर्न प्रयोग गरिएको छ।

-कोर्डिसिप्स वा यार्सागुम्बा वा यार्चागुम्बा विशेष गरी अधिक थकान, जीर्ण खोकी र दम, नपुंसकता, दुर्बलता, रक्ताल्पता, हड्डीको मज्जाको लागि प्रयोग गरिन्छ।

-कोर्डिसिप्स वा यार्सागुम्बा वा यार्चागुम्बा सासको कमी, दम, नपुंसकता, उत्सर्जन, कम्मर र घुँडाको दुखाइ, चक्कर आउने र टिनिटसको लागि लिइन्छ।

-कोर्डीसेप्स वा यार्सागुम्बा वा यार्चागुम्बा ट्यूमर बिरामीहरूको प्रतिरक्षा प्रणाली सुदृढीकरणका लागि प्रयोग गरिन्छ जसले रेडियोथेरापी, केमोथेरापी वा अपरेशन कोर्डिसेप्स वा यार्सागुम्बा वा यार्चागुम्बा पनि प्राकृतिक भियाग्राको रूपमा प्रयोग गर्न सक्दछन्।

-कन्भलेन्सन्सको बखत स्वास्थ्य पुनर्स्थापना गर्नुहोस् र ओभरस्ट्रेनले गर्दा कमी सिन्ड्रोमको उपचार गर्नुहोस्।

-शरीरलाई प्रतिरोध गर्न र भाइरस र ब्याक्टेरियाहरूको आक्रमणबाट बच्न -सहयोग गर्न प्रतिरोधात्मक क्षमतालाई बलियो बनाउनुहोस्।

-ट्यूमर गतिविधि रोक्दछ |

-रातमा असामान्य जागृति र अन्य निद्रा समस्याहरूलाई नियमित गर्दछ र यसले निद्राको गुणस्तर सुधार गर्दछ, रातको गम्भीरतालाई पनि कम गर्दछ।-रक्त परिसंचरण सुधार गर्दछ र रक्तचाप नियमित गर्दछ।

-ट्राइग्लिसेराइड्स र कोलेस्ट्रॉलको स्तर घटाउनुहोस्, यसैले हृदयको स्वास्थ्य बढावा।

-पुरुषमा यौन फ्याक्शन सुधार र महिलामा बांझपनको लड्न।

-एरिथिमियसलाई कम गर्दछ, यसैले मुटुको सुरक्षा गर्दछ।

-एलर्जीको प्रतिरोध गर्दछ।-जीवन शक्ति र सहनशक्ति बढ्छ। यो विशेष गरी थकान कम गर्न, शारीरिक सहनशीलता र मानसिक जटिलता बढाउन उपयोगी छ।

-कलेजो, फोक्सो र मृगौला डिसफंक्शनलाई नियन्त्रण गर्दछ,  यसले तिनीहरूलाई सुरक्षा गर्दछ। यसले श्वासप्रश्वासको समस्याहरूको पनि प्रतिरोध गर्दछ।

-कम्मर र घुडाको दुखाइ कम गर्दछ।-रेडियोथेरापी र कीमोथेरापीको कारणले हुने दुष्प्रभावहरूलाई तटस्थ बनाउँदछ।

-फ्रि रेडिकल क्षति र अक्सिडेटिभ तनावबाट बचाउँछ, यसैले बुढ्यौलीको प्रभावलाई ढिला बनाउँछ।

 मात्रा कति ?

मानवमा सीमित अनुसन्धानका कारण, त्यहाँ खुराकमा कुनै सहमति छैन।मानव अनुसंधानमा सामान्यतया प्रयोग गरिएको खुराक प्रति दिन १०००-३००० मिलीग्राम हो। यो दायरा साइड इफेक्टसँग सम्बन्धित छैन र केहि स्वास्थ्य लाभहरू फेला परेको छ।

 साइड इफेक्ट र सुरक्षा:

कुनै अध्ययनले मानवमा Cordyceps को सुरक्षाको जाँच गरेको छैन। यद्यपि परम्परागत चिनियाँ मेडिसिनमा प्रयोगको लामो इतिहासले तिनीहरू नान्टोक्सिक भएको सुझाव दिन्छ। वास्तवमा चिनियाँ सरकारले कर्डिसिप्स CS-4 लाई अस्पतालमा प्रयोगको लागि अनुमोदन गर्‍यो र यसलाई सुरक्षित, प्राकृतिक औषधिको रूपमा मान्यता दियो |

 

Leave comment

dev