बरदान साबित अदुवाका जानीराखौ १० स्वास्थ्य लाभ | सबैमा सेयर गरेर पुर्याउनुहोला |

परिचय

अदुवा खाना पकाउने र विशेष गरी एशियाली र भारतीय खानामा लोकप्रिय सामग्री हो। यो औषधीय उद्देश्यको लागि हजारौं वर्षको लागि प्रयोग भएको छ।

अदुवामा द्रुत तथ्यहरू:

अदुवाको बारेमा यहाँ केहि मुख्य बुँदाहरू छन्। अधिक विवरण मुख्य लेखमा छ।अदुवा लामो पाक र औषधीय उद्देश्यको लागि प्रयोग गरिएको छ।सम्भावित स्वास्थ्य लाभहरूमा मतली, पीडा, र सूजन कम गर्ने समावेश छ।अदुवा चिया बनाउनका लागि प्रयोग गर्न सकिन्छ, काटिएको वा करी र प्यारी भाँडामा कुचो, र सुक्खा वा मिठाईमा मिठाईमा मिठो बनाउँदछ।

१.     पोषण

क्यालोरीको लागि क्यालोरी, लसुन अविश्वसनीय पौष्टिक छ।एक लौंग ( ग्राम) कच्चा लसुन समावेश गर्दछ :मैंगनीज: दैनिक मानको २% (DV)भिटामिन बी:: DV को २%भिटामिन सी: DV को १%सेलेनियम: DV को १%फाइबर: ०.०६ ग्रामसभ्य मात्रामा क्याल्सियम, तामा, पोटेशियम, फास्फोरस, फलाम र भिटामिन बी १ यो ४.५  क्यालोरी, ०.२ ग्राम प्रोटीन र १ ग्राम कार्बोहाइड्रेटको साथ आउँदछ। लसुन मा पनि विभिन्न अन्य पौष्टिक तत्वहरुको ट्रेस मात्रा हुन्छ। वास्तवमा, यसले तपाईलाई चाहिने सबै थोरै चीज समावेश गर्दछ।   

२.     औषधीय मूल्य

अदुवा फूलको बोट हो जुन चीनबाट उत्पन्न भएको हो। यो Zingiberaceae परिवार को सम्बन्धित छ, र हल्दी, कार्डोमोन र galangal सँग नजिकको सम्बन्धित छ। Rhizome (काण्डको भूमिगत भाग) त्यो भाग हो जुन सामान्यतया मसलाको रूपमा प्रयोग गरिन्छ। यसलाई प्राय: अदुवाको जरा, वा साधारण अदुवा भनिन्छ। अदुवाको परम्परागत / वैकल्पिक औषधिको विभिन्न रूपहरूमा प्रयोगको धेरै लामो इतिहास छ। यो पाचनलाई मद्दत गर्न, मतली कम गर्न र फ्लू र सामान्य चिसोसँग लड्न मद्दतको लागि प्रयोग गरिएको छ, केही नामहरू बनाउन। अदुवा ताजा, सुख्खा, पाउडर, वा तेल वा जुसको रूपमा प्रयोग गर्न सकिन्छ, र कहिलेकाँही प्रशोधित खाना र सौन्दर्य प्रसाधनहरूमा थपिन्छ। यो व्यंजनहरु मा एक धेरै सामान्य घटक हो। अदुवाको अनौंठो सुगन्ध र स्वाद यसको प्राकृतिक तेलबाट आउँदछ, जसमा सब भन्दा महत्त्वपूर्ण अदुवा हो। जिन्जरोल अदुवामा मुख्य बायोएक्टिभ यौगिक हो, यसको औषधीय गुणहरूको धेरै लागि जिम्मेवार छ। यो शक्तिशाली विरोधी भड़काउने र antioxidant प्रभावहरू छन्।

 ३.     पाचन

अदुवामा फिनोलिक यौगिकहरू गैस्ट्रोइंटेस्टाइनल (GI) जलन कम गर्न, लार र पित्त उत्पादनलाई उत्तेजित गर्न, र GI पथमार्फत खाना र तरल पदार्थहरू सार्दा गैस्ट्रिक संकुचन दबाउन मद्दतको रूपमा जानिन्छ। त्यहि समयमा, अदुवाले पनि एंजाइमको ट्रिप्सिन र स्वादुपिंडिक लिपेजमा फाइदाजनक प्रभावहरू देखाउँदछ, र पाचन पथको माध्यमबाट गति बढाउन। यसले अदुवाले कोलोन क्यान्सर र कब्ज रोक्न मद्दत पुर्‍याउँछ।

 ४.      मतली (वाकवाकी)

कच्चा अदुवा चबाउनु वा अदुवा चिया पिउनु क्यान्सर उपचारको क्रममा मतलीको लागि सामान्य घरेलु उपचार हो। गति बिमारीको लागि अदुवा सेवन गर्दा पित्तीको भावना कम हुन्छ जस्तो देखिन्छ, तर यो बान्ता रोक्न देखा पर्दैन। अदुवा गर्भावस्थामा प्रयोग गर्नका लागि सुरक्षित छ, जी मिचलाउने राहत। यो अदुवा लोज्नेज वा क्यान्डीको रूपमा उपलब्ध छ। 

५.      चिसो र फ्लू राहत

चिसो मौसममा, अदुवा चिया पिउनु तातो राख्न राम्रो तरिका हो। यो डायफोरिटिक हो, जसको मतलब यसले पसिना बढावा दिन्छ, भित्रबाट शरीरलाई न्यानो पार्न काम गर्छ। घरमा अदुवाको चिया बनाउन २० देखि ४० ग्राम ताजा अदुवाको टुक्रा गर्नुहोस् र यसलाई एक कप कपमा राख्नुहोस्। कागतीको टुक्रा वा महको थोपा थपेमा स्वाद र थप फाइदाहरू हुन्छन्, भिटामिन सी र जीवाणुरोधी गुणहरू सहित। चिसो वा फ्लूको लागि यसले सुखदायक प्राकृतिक उपचार गर्दछ।

 ६.     दुखाइ कम

जर्जिया विश्वविद्यालयमा गरिएको ७४ स्वयम्सेवकहरू सहित गरिएको एउटा अध्ययनले पत्ता लगायो कि दैनिक अदुवा पूरकले व्यायाम-प्रेरित मांसपेशीहरूमा २५ ले कमी ल्यायो। अदुवालाई डिस्मेनोरियाका लक्षणहरू कम गर्न पनि फेला पारिएको छ, कतिपय महिलाले मासिक चक्रको दौडान भोग्ने गम्भीर पीडा। 

७.     सूजन(Inflammation)

अदुवा शताब्दीयौंदेखि सूजन कम गर्न र भ्रामक अवस्थाहरूको उपचार गर्न प्रयोग गरिएको छ। क्यान्सर रोकथाम अनुसन्धान पत्रिकामा प्रकाशित एउटा अध्ययनले भनेको छ कि अदुवाको आपूर्ति, जुन अनलाइन किन्न उपलब्ध छ, कोलोरेक्टल क्यान्सरको जोखिम कम गर्‍यो २० स्वयम्सेवकहरूको पेटमा। अदुवालाई ओस्टियोआर्थराइटिससँग सम्बन्धित सूजनको उपचारको लागि पनि “विनम्र रूपमा प्रभावकारी र उचित रूपमा सुरक्षित” रहेको पाइन्छ। 

८.     हृदय स्वास्थ्य

अन्य सम्भावित प्रयोगहरूमा कोलेस्ट्रोल कम गर्ने, रगत जमाउने खतरा कम गर्ने, र रगतमा चिनीको स्तर कायम राख्न मद्दत पुर्‍याउँछ। थप अनुसन्धान आवश्यक छ, तर यदि यो प्रमाणित भयो भने, अदुवा हृदय रोग र मधुमेह को लागी एक उपचार को हिस्सा हुन सक्छ।

९. अदुवा पाउडरले महिनावारी दर्द कम गर्न सक्छ

मासिक धर्म दुखाई (डिसमेनोरिया) ले एक महिलाको मासिक चक्रको बेला महसुस हुने पीडालाई जनाउँछ। अदुवाको परम्परागत प्रयोग मध्ये एक मासिक दुखाई सहित दुखाई राहतको लागि हो। एउटा अध्ययनमा १५० महिलालाई महिनावारीको शुरुका  ३ दिनसम्म १ ग्राम अदुवा पाउडर लिन निर्देशन दिइयो। अदुवाले पीडा कम गर्न मद्दत गर्‍यो औषधिहरू मेफेनेमिक एसिड र आईबुप्रोफेन जत्तिकै प्रभावकारी रूपमा।

१०.     क्यान्सरको न्यूनीकरण

अदुवामा यस्तो पदार्थ हुन्छ जुन क्यान्सर रोक्न मद्दत गर्दछक्यान्सर एक धेरै गम्भीर रोग हो जुन असामान्य कोशिकाको अनियन्त्रित विकासको विशेषता हो। अदुवा निकाल्ने क्यान्सर को धेरै प्रकारहरु को वैकल्पिक उपचार को रूप मा अध्ययन गरीएको छ। एन्टी क्यान्सर गुणहरू–जिन्सरोल, एक पदार्थ हो जुन कच्चा अदुवामा ठूलो मात्रामा पाइन्छ व्यक्तिको अध्ययनमा, २ ग्राम अदुवा निकाले प्रति दिन उल्लेखनीय रूपमा प्रो-इन्फ्लेमेन्टरी निर्देशित अणुहरू बृहदान्त्रमा घटायो। जे होस्, कोलोन क्यान्सरको उच्च जोखिममा व्यक्तिहरूमा गरिएको अनुगमन अध्ययनले यी निष्कर्षहरूको पुष्टि गर्दैन। त्यहाँ केहि सीमित भए पनि प्रमाणहरू छन् कि अदुवा प्यानक्रियाटिक क्यान्सर, स्तन क्यान्सर र डिम्बग्रंथि क्यान्सर बिरूद्ध प्रभावकारी हुन सक्छ। थप अनुसन्धान आवश्यक छ।      

Leave comment

dev