जानीराखौ किवीफ्रुटका ८ बरदान साबित स्वास्थ्य लाभ र जोखिमहरु |

किबिको स्वास्थ्य फाइदा

उत्तरी चीनको मूल निवासी किवीफ्रुट २० औं शताब्दीको सुरुमा पहिलो पटक न्युजील्याण्ड आइपुगे; यो तब चिनियाँ गुजबेरी भनेर चिनिन्थ्यो।

किवीफ्रुटको पोषण के हो?

प्रति मध्यम फल, किवीफुटले समावेश गर्दछ:

क्यालोरी – ४२

प्रोटीन – ०.८ ग्राम

कुल बोसो – ०.4 ग्राम

फाइबर – २.१ ग्राम

भिटामिन सी –  64 मिलीग्राम

भिटामिन ए -३  माइक्रोग्राम

फलाम – ०.२ मिलीग्राम

पोटेशियम – २५२ मिलीग्राम

फोलेट – १७ माइक्रोग्राम

अस्पष्ट सानो किवीले महत्त्वपूर्ण पोषक भिटामिन ई, तामा, भिटामिन के, कोलाइन, म्याग्नीशियम, र फस्फोरसमा पनि राख्दछ। किवीफ्रट अधिक प्रति फलहरु प्रति भिन्स भिटामिन सी मा अधिक हुन्छ।

किवीफ्रुटमा द्रुत तथ्यहरू:

किवीफ्रुट प्राविधिक रूपमा बेरी मानिन्छ। उद्देश्यित स्वास्थ्य लाभहरूले राम्रो निद्रा र छालाको स्वास्थ्य समावेश गर्दछ।

FAO (एफएओ) का अनुसार २०१८ मा चीनमा १.८ मिलियन टन भन्दा बढी उत्पादन गरेको थियो ।

 एक औसत किवीफ्रुटमा केवल ५४ क्यालोरी हुन्छ।

 किवीहरू सानो फलफूल हुन् जसले प्रशस्त स्वाद र स्वास्थ्य लाभहरूको धेरै प्याक गर्दछन्। तिनीहरूको हरियो मासु मीठो र सुन्दर छ। यो भिटामिन सी, भिटामिन के, भिटामिन ई, फोलेट, र पोटेशियम जस्ता पोषक तत्वहरूले भरिपूर्ण छ। तिनीहरूसँग एन्टिआक्सीडन्टहरू पनि छन् र फाइबरको राम्रो स्रोत हो। तिनीहरूको साना कालो दानाहरू भोज्य हुन्छन्, जस्तै फजी खैरो पिल पनि हुन्छ, यद्यपि धेरैले किवीलाई खानुभन्दा पहिले छुन रुचाउँदछन्।

बिभिन्न बढ्दो स्थानहरूका लागि धन्यवाद, किवीहरू मौसम वर्षमा हुन सक्छन्। तिनीहरू क्यालिफोर्नियामा नोभेम्बर देखि मे सम्म, र न्यूजील्याण्डमा जून देखि अक्टुबरमा हुर्किसकेका छन्। किवी पूरक रूपमा पनि फेला पार्न सकिन्छ।

१. दमको उपचार गर्न सहयोग पुर्‍याउन सक्छ

यस्तो सोचाइ छ कि भिआमिन सी र एन्टिआक्सिडन्ट्सको उच्च मात्राले किभीले समावेश गर्दछ वास्तवमा दमको पीडित मानिसहरूलाई उपचार गर्न मद्दत गर्दछ। २००० को एउटा अध्ययनले किवीज लगायत नियमित रूपमा ताजा फलहरू खान्नेहरूमा फोक्सोको कार्यमा फाइदाजनक प्रभाव पारेको छ। किवी जस्तो ताजा फलले संवेदनशील बच्चाहरूमा घरघराना कम गर्न सक्छ।

 २. पाचनमा सहयोग गर्छ

किवीसँग प्रशस्त फाइबर हुन्छ, जुन पाचनको लागि राम्रो छ। तिनीहरूमा एक्टिनिडिन भन्ने प्रोटीलाइटिक एन्जाइम पनि हुन्छ जसले प्रोटिन तोड्न मद्दत गर्दछ। एउटा अध्ययनले हालसालै ट्रस्टर्ड स्रोत फेला पारे कि एक्टिनिडिन युक्त किवी एक्स्ट्र्याक्टले प्राय जसो प्रोटीनहरूको पाचन वृद्धि गर्दछ। 

 ३.  प्रतिरक्षा प्रणाली बढाउँछ

किवीहरू पौष्टिक-घनी र भिटामिन सीले भरिएका हुन्छन्। वास्तवमा, केवल १ कप किवीले तपाइँको दैनिक सिफारिस गरिएको मानको 273 प्रतिशत प्रदान गर्दछ। भिटामिन सी एक आवश्यक पोषक तत्व हो जब यो रोग प्रतिरोध गर्न तपाईंको प्रतिरक्षा प्रणालीलाई बढावा दिन आउँदछ। एउटा अध्ययनले पत्ता लगायो कि किवीहरूले प्रतिरक्षा कार्यलाई समर्थन गर्दछ र चिसो वा फ्लू जस्तो बिरामी हुने सम्भावना कम गर्दछ। यो विशेष गरी  65 बर्ष भन्दा माथिका वयस्कहरू र युवा बच्चाहरूमा जोखिममा हुने समूहहरूमा सही हुन्छ। 

४. अन्य स्वास्थ्य अवस्थाको जोखिम कम गर्दछ

ऑक्सीडेटिव तनावले हाम्रो DNA लाई क्षति पुर्‍याउन सक्छ। यसले स्वास्थ्य समस्या निम्त्याउन सक्छ। आंशिक रूपमा यसको एन्टिआक्सीडन्टहरूलाई धन्यवाद, त्यहाँ केही प्रमाण ट्रस्टेड स्रोतहरू छन् जुन अध्ययनले किवी वा किवी एक्स्ट्र्याक्टको नियमित सेवनले ऑक्सीडेटिव तनावको सम्भावना कम गर्दछ। अक्सिडेटिभ डीएनए क्षतिको लागि कोलन क्यान्सरसँग जोडिएको छ, नियमित किवी उपभोगले तपाईंको कोलोन क्यान्सरको जोखिमलाई पनि कम गर्न सक्छ। 

 ५. रक्तचाप प्रबन्ध गर्न मद्दत गर्न सक्छ

केवल किवी फलहरूले हाम्रो प्रतिरक्षा प्रणालीलाई अतिरिक्त बृद्धि गर्न सक्ने हैन, यसले हाम्रो रक्तचाप प्रबन्ध गर्न पनि मद्दत गर्दछ। सन् २०१४  को एक अध्ययनले प्रमाण ट्रस्टेड स्रोत फेला पारे कि दिनमा तीन किवीमा रहेको बायोएक्टिभ पदार्थले दिनमा एक भन्दा बढी स्याउ रक्तचाप घटाउन सक्छ। लामो अवधि, यसको मतलब हालतमा स्ट्रोक वा हार्ट अट्याक जस्ता उच्च रक्तचापले निम्त्याउन सक्ने परिस्थितिहरूको लागि कम जोखिम पनि हुन सक्छ। 

६. रगत जम्ने समस्या घटाउँछ

हामीलाई हाम्रो रक्तचाप व्यवस्थित गर्न मद्दतको साथ, किवीहरूले वास्तवमा रगत जमाउने कार्यलाई कम गर्न सक्छ। ओस्लो विश्वविद्यालयको एक अध्ययनले पत्ता लगायो कि दिनमा दुई देखि तीन किवी खाँदा रगत बग्ने खतरा कम हुन्छ। तिनीहरूले रगतमा फ्याटको मात्रा कम गर्न पनि पाए। अन्वेषकहरूले भने कि यी प्रभावहरू दैनिक स्वास्थ्यको लागि एस्पिरिनको जस्तै खुराकको जस्तै थिए।

७. दृष्टि हानिबाट बचाउँछ

म्याकुलर डिजेनेरसन दृष्टि नोक्सानीको प्रमुख कारण हो, र किवीसले तपाईंको आँखालाई यसबाट जोगाउन मद्दत गर्दछ। एउटा अध्ययनले पत्ता लगायो कि दिनमा तीनवटा फलफूल खाँदा मास्कुलर गिरावट 36/36 प्रतिशतले घटेको थियो। किविमा हुने zeaxanthin र lutein को उच्च स्तरले  यो प्रभाव पार्न योगदान गर्ने सोचिन्छ।

८. मृगौला ढुंगा जम्न दिन्न

उच्च पोटेशियम सेवन पनि स्ट्रोकको कम जोखिम, मांसपेशीहरूको ह्रासको बिरूद्ध संरक्षण, हड्डी खनिज घनत्व संरक्षण, र किडनी ढुंगाको गठन मा कमी संग सम्बन्धित छ।  

सम्भावित जोखिम

किवी फल खाने धेरै व्यक्तिको लागि सुरक्षित हो। मुख्य अपवाद एलर्जी हुनेहरूका लागि हो। किवी एलर्जीको लक्षणमा खुजलीको घाँटी, जीभको सूजन, निल्न समस्या, बान्ता र पित्तीहरू सामेल छन्। किवीमा एलर्जीको लागि तपाईंको जोखिम बढ्छ यदि तपाईं हेजननट, एवोकाडोस, ल्याटेक्स, गहुँ, नेभारा, वा खसकी बीजबाट पनि एलर्जी हुनुहुन्छ। विरलै अवस्थाहरूमा, किवीले रक्त गठ्ठालाई धीमा तुल्याउन सक्छ, रक्तस्राव बढाउँदै। यसले रक्तस्राव विकारहरूको गम्भीरता बढाउन सक्छ। यदि तपाईंलाई ब्लीडिंग डिसआर्डर छ वा शल्यक्रिया हुँदैछ भने किवीस खानबाट जोगिनुहोस्। कृपया सल्लाह सुझाब दिनुहोला |

Leave comment

dev