के हो GMO? जानीराखौ ५ उत्कृष्ट फाइदा साथै बेफाइदाको चर्चा |

परिचय:

ईन्जिनियरहरूले आनुवंशिक रूपले परिमार्जित जीवहरू, वा GMO हरू प्रयोग गरेर बोटहरू डिजाइन गर्छन्, अधिक कडा, अधिक पौष्टिक, वा राम्रो स्वादको लागि। जहाँसम्म, मानिसहरु लाई आफ्नो सुरक्षा को बारे मा चिन्ता छ, र GMOs को उपयोग को पक्ष र विपक्ष बारेमा धेरै बहस छ।

आनुवंशिक ईन्जिनियरिंग भनिने प्रक्रिया मार्फत विभिन्न जीवबाट आनुवंशिक सामग्री, वा डीएनए परिचय गरेर एक निर्माताले जीएमओहरू सिर्जना गर्दछ।हालसालै उपलब्ध GMO खाद्य पदार्थहरू बोटहरू हुन्, जस्तै फल र तरकारीहरू। संयुक्त राज्य अमेरिकामा बिक्रीमा आनुवंशिक ईन्जिनियर गरिएको बोटबिरुवाबाट सबै खाद्यहरू फूड एण्ड ड्रग एडमिनिस्ट्रेशन (एफडीए) द्वारा विनियमित छन्। तिनीहरूले परम्परागत खाना जस्तै सुरक्षा आवश्यकताहरु पूरा गर्नै पर्छ। त्यहाँ GMO खाद्य पदार्थको फाइदाहरू र जोखिमहरूमा केही विवाद छ। यस लेखमा, हामी GMO बालीको पक्ष र विपक्षमा छलफल गर्दछौं, मानव स्वास्थ्य र वातावरणमा उनीहरूको सम्भावित प्रभावहरूलाई ध्यानमा राख्दै।

 

Pros:

उत्पादकहरूले आनुवंशिक परिमार्जन खाद्य पदार्थहरू वांछनीय लक्षणहरू दिन प्रयोग गर्दछ। उदाहरण को लागी, तिनीहरूले स्याउका दुई नयाँ प्रकारका डिजाइन गरेका छन् जुन काटिएको वा चोट लाग्दा कम खैरो हुन्छ। तर्कमा सामान्यतया बालीनालीहरू रोगहरूको प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउने काममा उनीहरू बढ्छ। उत्पादकहरूले पनि ईन्जिनियरहरूले बढी पौष्टिक वा जडिबुटीहरूलाई सहन सक्ने हुन्छ।यस प्रकारको आनुवंशिक परिमार्जन पछाडि बाली संरक्षण मुख्य तर्क हो। कीराहरू वा भाइरसहरूले फैलाएका रोगहरू प्रति अधिक प्रतिरोधी हुने बोटबिरुवाहरू किसानहरूको लागि अधिक उत्पादन र एक बढी आकर्षक उत्पादनको परिणाम दिन्छ। जेनेटिकली परिमार्जनले पौष्टिक मूल्य बढाउन वा स्वाद बढाउन सक्छ। यी सबै कारकहरूले उपभोक्ताको लागि कम लागतमा योगदान पुर्‍याउँछन्। तिनीहरू यो पनि सुनिश्चित गर्न सक्दछन् कि अधिक व्यक्तिहरूले गुणस्तरीय खानामा पहुँच गरेका छन्।

 जीएमओका फाइदाहरू के हुन्?राम्रो स्वास्थ्य लाभ

GMO खाद्य पदार्थ परिमार्जन गर्न सकिन्छ कि तिनीहरू पूर्ण पौष्टिक प्रोफाइल प्रदान गर्न। बहुविध भिटामिन र खनिजहरू बालीमा निर्माण गर्न सकिन्छ किनकि तिनीहरू बढेर प्लान्टको आनुवंशिक प्रोफाइल समायोजन गर्दछन्, मानिसहरूलाई सम्भव बनाउँदछ कि उनीहरूलाई थोरै खाद्यान्न र कम लागतको साथ चाहिने चीजहरू प्राप्त गर्नुहोस्। गरिबीमा बाँचिरहेका धेरै व्यक्तिहरूलाई उनीहरूको स्वास्थ्य सम्बन्धी खाद्य स्रोतहरू प्रदान गर्न यसले सम्भव बनाउँदछ। 

यसले बढि शेल्फको जीवनको सम्भावना बढाउछ

GMO बाली लामो समय काटेको ईन्जिनियर गर्न सकिन्छ, जो खाद्य उत्पादन को वितरण जीवन विस्तार गर्न यो संभव बनाउँदछ। यसले खाद्य वितरणको लागि अवस्थित आधारभूत संरचना प्रयोग गरी स्वस्थ खाद्य पदार्थहरू संसारभरि पठाउनको लागि प्रयोग गर्दछ। यसको मतलब खाना मरुभूमि वा अभावको सामना गरिरहेका स्थानहरूमा अझै किफायती खाद्य पदार्थहरू प्राप्त गर्न सकिन्छ जुन सामान्य जनसंख्यालाई फाइदा पुग्न सक्छ। 

यसले बढि खाना बढाउन कम भूमि लिन्छ।

जीएमओ बालीनाली ईन्जिनियर गर्न सकिन्छ उही उब्जनीहरुबाट अधिक उत्पादन उत्पादन गर्न। केही उदाहरणहरूमा, स्थानीय किसानहरूले पारंपरिक बालीबाट GMO बालीमा संक्रमण सकिएमा बालीको उत्पादन सम्भवतः दोब्बर हुन सक्छ। यसले खानाको मागहरू पूरा गर्न सम्भव बनाउँदछ जुन भविष्यको पुस्ताले सामना गरिरहेका छन्। २०५० सम्ममा १० अरब भन्दा माथि हाम्रो ग्रहमा बस्ने आशा गरिन्छ। अक्सफ्यामले हाल अनुमान गरेको छ कि विश्वव्यापी खाद्य उत्पादन करिब 8 बिलियन मानिसहरूलाई खुवाउन पर्याप्त छ। 

आनुवंशिक रूपले परिमार्जित फसलले उर्जा, माटो र पानीको स्रोत संरक्षण गर्न सक्छ।

यसले हाम्रो खाना वितरण नेटवर्कलाई वातावरणमा कम प्रभाव पार्छ। खाना त्यस्ता ठाउँहरूमा उब्जाउन सकिन्छ जुन एकदम थोरै वर्षा हुन्छ र उचित आनुवंशिक परिमार्जन सहित शून्य सिंचाइ छ। थोरै माटोको साथमा खेतमा बाली लगाउन सकिन्छ। किनभने बालीनाली रोग, झारपात, र कीरा प्रति बढी प्रतिरोध क्षमता छ, उत्पादन मा उत्पादन को उत्पादन मा अधिक स्थिरता छ। यसले ठूलो जनसंख्या आधारका लागि खाद्य स्रोतहरूको बजेट गर्न सजिलो बनाउँदछ। 

निश्चित बालीमा साधारण परिवर्तनले ठूलो असर पार्न सक्छ।

संयुक्त राष्ट्र संघले उनीहरूको खाद्य र कृषि संगठनको माध्यमबाट सुझाव दिन्छ कि भिटामिन एको कमीलाई कम गर्ने सब भन्दा सहज तरीका भनेको धानलाई आनुवंशिक रूपले परिमार्जन गर्नु यस पोषक तत्वको उच्च स्तर हो। किनकि विश्वको आधा जनसंख्याले दैनिक आधारमा धान उपभोग गर्छ, यस भिटामिनको कमीको उच्च दरहरू यो एक साधारण परिवर्तनको साथ समाधान गर्न सकिन्छ। युगान्डामा केरालाई पनि यस भिटामिन वृद्धिको लागि हेरिँदैछ, सोयाबीनले ओमेगा  एसको उच्च स्तर ट्रान्स-फ्याट बिना प्रदान गर्दछ। 

GMO हरूको बेफाइदा के हुन्?

एलर्जी प्रतिक्रिया

केही व्यक्तिहरू विश्वास गर्दछन् कि GMO खाद्य पदार्थहरूमा एलर्जी प्रतिक्रिया ट्रिगर गर्न बढी सम्भावना हुन्छ। यो किनभने एलर्जीनबाट जीनहरू हुन सक्छ – यस्तो खाना जसले एलर्जी प्रतिक्रिया दिन्छ। विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्ल्यूएचओ) ले आनुवंशिक ईन्जिनियरहरूलाई एलर्जनबाट डीएनए प्रयोग गर्न निरुत्साहित गर्दछ, जबसम्म कि उनीहरूले प्रमाणित गर्न सक्दैनन् कि जीन आफैंले समस्या उत्पन्न गर्दैन। यो ध्यान देने योग्य छ कि हाल कुनै बजारमा GMO खाद्य पदार्थको एलर्जी प्रभावको कुनै रिपोर्ट आएको छैन। 

क्यान्सर

केही अनुसन्धानकर्ताहरु भन्ने गर्छन् कि GMO खाद्य पदार्थ खाँदा क्यान्सरको विकासमा योगदान पुर्‍याउँछ। उनीहरू तर्क गर्छन् कि किनकि यो रोग DNA मा परिवर्तनको कारण भएको हो, शरीरमा नयाँ जीन परिचय गर्न खतरनाक छ। अमेरिकी क्यान्सर सोसाइटी (एसीएस) ले यसको लागि कुनै प्रमाण नभएको भन्यो। यद्यपि, उनीहरूले ध्यान दिए कि हानिको कुनै प्रमाणहरू सुरक्षाको प्रमाणको रूपमा मिल्दैन र कुनै निष्कर्षमा पुग्न बढी अनुसन्धान आवश्यक पर्दछ।

 जीवाणुरोधी प्रतिरोध

त्यहाँ चिन्ता छ कि आनुवंशिक परिमार्जन, जसले रोग प्रति बालीको प्रतिरोध बढाउन वा जडिबुटीलाई बढी सहनशील बनाउन सक्छ, मानिसहरूले रोगबिमारको विरूद्ध रक्षा गर्न सक्ने क्षमतालाई असर गर्न सक्छ। त्यहाँ एउटा सानो सम्भावना छ कि खानामा जीनहरूले पेट र शरीरमा जीवाणुको कोषमा हस्तान्तरण गर्न सक्दछ। केहि GMO बिरुवाहरूमा जीन हुन्छन् जसले तिनीहरूलाई केहि एन्टिबायोटिक प्रतिरोधी बनाउँदछन्। यो प्रतिरोध मानव मा लाग्न सक्छ।विश्वव्यापी रूपमा बढ्दो चिन्ताको विषय रहेको छ कि मानिसहरू एन्टिबायोटिक प्रतिरोधात्मक प्रतिरोधात्मक हुँदै गइरहेका छन्। त्यहाँ यस्तो संभावना छ कि जीएमओ खाद्य पदार्थहरूले यस संकटमा योगदान पुर्‍याउन सक्छ। डब्ल्यूएचओले जेन ट्रान्सफरको जोखिम कम रहेको बताएका छन। सावधानीको रूपमा, यद्यपि यसले GMO खाद्य पदार्थहरूको निर्माणकर्ताहरूको लागि दिशानिर्देशहरू सेट गरेको छ।

 विकसित राष्ट्रमा जीएमओ लेबलिंगको आवश्यकता पर्दैन।

GMO अवयवहरू खाद्य उत्पादनहरूमा राख्न सकिन्छ र अमेरिकी दुकानदारहरूले यो थाँहा पनि पाउँदैनन्। जीएमओ अवयवहरू रहेको खाद्यहरूको लागि हाल कुनै राष्ट्रिय-स्तर लेबलिंग आवश्यकताहरू छैनन्। केहि राज्यहरूले GMO जानकारीको आवश्यकताको लागि लेबलि laws कानूनहरू बनाएकोमा ध्यान दिएका छन्, तर प्राय: जसो गैर- GMO फूडहरू मात्रै लेबल लगाइन्छ। गैर- GMO प्रोजेक्टले रिपोर्ट गरेको छ कि the, देशहरू, युरोपियन युनियनको पूर्णता सहित, जापान, र अष्ट्रेलिया सबै लेबलिंगको आवश्यकता छ। 

२. मुख्य खाद्य पदार्थहरूमा केही स्तर आनुवंशिक परिमार्जन हुन्छ

ब्यापारिक बालीमा कपास, मकै र सोयाबीन सामेल छन्। आज उत्पादन गरिएको यी बालीहरूको ९०% भन्दा बढि केही आनुवंशिक संशोधनको स्तर छ। चिनी बीटसमेत, वाणिज्यिक स्तरमा उब्जिएको, ९०% जीएमओ भन्दा बढि हुन्छ। कुनै पनि उत्पादनहरू जुन यी कोर फूडहरूबाट लिइएको हो, जस्तै मक सिरप वा सोयाबीन तेल, अझै आइटम बनाउन प्रयोग गरिएको कोर घटकबाट आनुवंशिक परिवर्तन हुन्छ।

 ३.  एलर्जी वा खाना असहिष्णुताको बढेको जोखिम हुन सक्छ

पशु परीक्षण अत्यधिक विवादास्पद हुन सक्छ, तर यो याद गर्नुपर्दछ कि जनावरहरूमा अध्ययन गरिएको GMO फूडहरूले लगभग सबै परिस्थितिहरूमा अंगको प्रभाव फेला पारे। मानवमा, त्यहाँ खाद्य एलर्जी र पाचन असहिष्णुता को आनुवंशिक परिमार्जन को कारण बढेको चलन हुन सक्छ। जब बोटबिरुवाले कीरा मार्न प्लान्टको भित्र कीटनाशकहरू उत्पादन गर्छन्, आधारभूत परिभाषा द्वारा, त्यो बोट विषाक्त छ। 

४. GMO बालीनाली अन्य क्षेत्रहरु लाई दूषित गर्न सक्छन्।

बालीनात्मक आनुवंशिक रूपले परिमार्जन हुन सक्छ, तर तिनीहरू अझै अन्य बालीहरू जस्तै उब्जाउँछन्। यसको मतलब बाली उठाउँदै गरेको “फल” उत्पादन गर्न परागकण चाहिन्छ। माहुरीहरूले परागकण कार्यको धेरै काम गर्छ, जसको मतलब तिनीहरू प्लान्टको आनुवंशिक परिवर्तनमा पर्दछन्। बीउहरू यी GMO बालीहरू द्वारा उत्पादन गरिन्छ साथै धेरै उदाहरणहरूमा, जुन अन्य खेतहरूमा पनि फैलाउन सकिन्छ र तिनीहरूलाई दूषित पार्न सकिन्छ। यदि क्रस परागण हुन्छ, दुबै क्षेत्रहरूको लागि भविष्यवाणी गर्न सकिने कुनै परिणाम हुँदैन, यद्यपि सोयाबीन एक अपवाद हो किनभने तिनीहरूले क्रस परागण गर्दैन।

 ५. जनावर प्रोटीन जीएमओ बालीबाट प्रभावित हुन सक्छ।

अमेरिकामा मुख्य बालीनालीहरूको बहुमत जुन GMO बालीनाली हुन्। यि बालीनालीलाई पछि पशुपालन, एक्वाकल्चर, र एपिकल्चरमा खुवाइन्छ, जसले पशु प्रोटीनमा आधारित किरानालाई असर गर्छ। GMO तत्वहरू दूध, समुद्री खाना, अण्डा, र जनावरको मांसपेशी ऊतकमा पाउन सकिन्छ। मौरीले पनि जीएमओ तत्वहरू लिन सक्दछ जब माहुरीले आनुवंशिक रूपले परिमार्जित फसलहरू उत्पादन गर्दैछन्।   

 

Share

Leave comment

dev